• +90 (533) 636 39 02
  • agri.dagi.sempozyumu@gmail.com


V. ULUSLARARASI AĞRI DAĞI ve NUH’UN GEMİSİ SEMPOZYUMU

SEMPOZYUM YAZIM KURALLARI

-Bildiri metni, Times New Roman karakteri ve 12 punto büyüklüğü kullanılarak Microsoft Office Word belgesi olarak hazırlanmalıdır. Özet, tablo, dipnot ve kaynakların yazımındaki punto büyüklüğü ise 10 olmalıdır.

-A4 kâğıdında bütün kenarlardan 2, 5 cm boşluk bırakılmalı, alt bilgi ve üst bilgi ise 1, 25 cm olarak ayarlanmalıdır.

-Tek satır aralığı ile yazılacak olan metinde, paragraflar arasında satır aralığı bırakılmamalı; girinti: 0 cm, aralık: önce 6 nk- sonra 6 nk olarak ayarlanmalıdır.

-Bildiri metininin, 15 sayfayı geçmemesine özen gösterilmelidir.

-Başlık, büyük harfle koyu olarak ortalı yazılmalı, hemen altında her iki yana yaslı olarak yazarın adı, soyadı yer almalıdır. Sayfa altına verilecek numarasız açıklama dipnotunda (yıldızında-astriksinde) sırası ile akademik unvan, kurum ve e-posta adresi bulunmalıdır.

-Başlık ve yazar adından sonra, 10 punto harf büyüklüğüyle, Türkçe ve bir Avrupa dilinde yazılmış olan özet 600-700 kelime arasında olmalı; Türkçe ve yabancı dilde anahtar kelimeler verilmelidir.

-Avrupa dilinde yazılan özetin alt kısmında, yazarın unvanı ve mesleği de aynı dilde yazılmalıdır.

-Fotoğraf, çizim, grafik, harita vb. görsel malzemelerin hepsi şekil olarak tanımlanmalı, nerede kullanılacağının belirlenmesi amacıyla metinde içinde değinme yapılmalı; her bir şeklin 10 punto ile yazılmış ayrı numarası ve açıklaması olmalı, alındığı kaynak belirtilmelidir. Şekillerin numara ve açıklamaları altta, tablolarda ise üstte yazılmış olmalıdır.

-Metnin içerisinde yer alan görseller ayrı bir klasöre kaydedilmelidirler. Her bir şekil, 1MB dan küçük olmayacak boyutta ve JPG ya da TIF uzantılı olarak hazırlanmalıdır.

-Metin içerisinde kaynak gösterilecek ise parantez içinde yazar soyadı, yayın yılı ve sayfa numarası sıralı biçimde (Çaycı, 2002:520); dipnot olarak gösterilecek ise yazar adı, soyadı, kitabın adı (italik); (makale ise tırnak içinde ve dergi adı italik), yayınevi, yayın yeri, tarihi, sayfa numarası sıralı biçimde verilmelidir. Kullanılan kaynaklar, metin sonunda soyadına göre alfabetik olarak sıralanmış ve aşağıdaki örneklerle uygun olarak verilmelidir.

Kaynakça ve Detaylı Yazım kılavuzu için tıklayınız